Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Zmienia jego klimat i nadaje mu charakteru. W istotny sposób wpływa też na nasze samopoczucie. Za jego sprawą tworzymy atmosferę sprzyjającą do relaksu, pracy albo nauki. Z kolei brak właściwego oświetlenia może skutkować spadkiem nastroju, a nawet depresyjnym samopoczuciem. Światło odgrywa też ważną rolę w dekorowaniu wnętrza oraz zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników. Jego rolę w aranżacji wnętrz trudno przecenić. Właściwe operowanie światłem pomaga stworzyć komfortowe warunki do użytkowania pomieszczenia i wydobyć jego najlepsze cechy.
Czego w aranżacji wnętrz zabraknąć nie może? – Zdecydowanie oświetlenia. I nie chodzi tu wyłącznie o rozjaśnienie pomieszczenia – choć z tym właśnie wiąże się jego podstawowa funkcja – ale również o wiele innych istotnych zadań, które przed nim stawiamy.
Przestrzeń funkcjonalna, bo jasna
Planując wystrój mieszkania, nie możemy pomijać roli światła. Istotne jest zarówno to, które dostaje się do pomieszczenia z zewnątrz przez duże przeszklenia, jak i oświetlenie sztuczne, z którego korzystamy po zmroku. Wybór opraw, które możemy zamontować we wnętrzu, jest bardzo duży. Inwestor musi określić, jakiego rodzaju oświetlenia potrzebuje (lama wisząca, kinkiet, plafon, lampa stojąca itd.), jakie zadanie będzie przed nim stawiane (oświetlenie ogólne, uzupełniające, funkcyjne) oraz z jakim stylem architektury wnętrz powinna korespondować oprawa.
Choć wybór z pozoru może wydawać się trudny, to zdecydowanie ułatwia go szeroki asortyment opraw oświetleniowych. Warto zwrócić uwagę na produkty sklepu Lampy.it, gdzie znajdziemy cały przekrój dostępnych na rynku lamp z różnych kategorii i reprezentujących różne style architektury wnętrz.
Budowanie nastroju
Klimatyczny nastrój we wnętrzu to często efekt zastosowania odpowiedniego oświetlenia. Łącząc je z właściwie dobraną dekoracją oraz materiałem ściennym i podłogowym mamy szansę stworzyć pomieszczenie niezwykle urokliwe i sprzyjające relaksowi albo spotkaniom we dwoje. Kluczowy jest właściwy wybór opraw oraz oświetlenie przeznaczonej do wypoczynku strefy z odpowiedniej strony. Ważne jest również odpowiednie natężenie światła, które nie może być zbyt intensywne, bo zamiast sprzyjać relaksowi, będzie go zakłócać.
Pomieszczenie do pracy, nauki czy wypoczynku?
Na samopoczucie człowieka w istotny sposób wpływa zarówno natężenie światła, jak i jego barwa. Dlatego przewodnią funkcję pomieszczenia warto określić już na etapie jego remontu, aby doposażając wnętrze postawić na wybór odpowiednich opraw, które dobrze spełnią swoje zadanie.
Jeśli inwestor ma problem z samodzielnym doborem oświetlenia do pomieszczenia o konkretnym przeznaczeniu, może skorzystać z wielu dostępnych na rynku poradników, które dość obszernie traktują temat i dają cenne wskazówki. Dowiemy się z nich między innymi, że w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i nauki lepiej sprawdza się światło o barwie zimnej (wpadającej w chłodny błękit), a w tych, w których będziemy się relaksować (sypialnia, strefa wypoczynkowa salonu oraz pokój gościnny) światło o barwie ciepłej. Problematyczny może być pokój dla dziecka, który z reguły łączy w sobie kilka różnych funkcji. Tam zaleca się zaprojektowanie kilku źródeł światła zróżnicowanych pod względem barwy.
Bezpieczeństwo w mieszkaniu
Wybór właściwego oświetlenia to również kwestia zapewnienia bezpieczeństwa we wnętrzu. Newralgiczne i ciemne miejsca powinny zostać dobrze doświetlone, co umożliwi komfortowe użytkowanie pomieszczenia i zapewni bezpieczne warunki do poruszania się po nim. Bardzo ważny jest tutaj sposób oświetlenia przestrzeni roboczej w kuchni. Miejsce, gdzie posługujemy się ostrymi narzędziami i urządzeniami elektrycznymi, wymaga szczególnej uwagi i odpowiednio skierowanego światła o większym natężeniu.
Dekorowanie światłem
Światło to nie tylko element aranżacji, który służy tworzeniu funkcjonalnych i sprzyjających użytkownikom przestrzeni. To również ważne narzędzie w ręku dekoratorów wnętrz. Oświetlenie stanowiące dekorację pomieszczenia może całkowicie odmienić jego wygląd i podnieść atrakcyjność.
Dekorować można zarówno poprzez zastosowanie oprawy o odpowiedniej formie (np. dekoracyjne lampy w stylu glamour, industrialnym lub futurystyczne lamy), jak i emitowanym światłem. W tym drugim przypadku źródło światła może być całkowicie ukryte przed wzrokiem użytkowników, ważny natomiast pozostaje sam efekt świetlny, który powstaje za jego sprawą. Takie świetlne iluminacje doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku, gdzie wpływają kojąco na użytkowników i dostarczają niesamowitych doznań estetycznych.
Tworzenie przemyślanych aranżacji z użyciem światła, gdzie przypisywane są mu zróżnicowane i nie zawsze oczywiste zadania, nie musi być domeną architektów wnętrz i doświadczonych dekoratorów. Autorami ciekawych domowych scenerii często są sami inwestorzy, którzy czerpiąc inspirację z branżowych czasopism, tematycznych portali, a często także witryn producentów oświetlenia potrafią zaproponować niezwykle oryginalne i satysfakcjonujące rozwiązania.